Gjuhėt:

SHQIP ENGLISH

Pyetje-PėrgjigjeArcGIS

Sistem Informativ Gjeografik i Plotė

ESRI® ArcGIS® ėshtė njė familje e produkteve software-ike qė krijojnė njė Sistem Informativ Gjeografik (GIS) tė plotė, tė ndėrtuar mbi standarde industriale, me aftėsi tė gatshme tė jashtėzakonshme, e nė tė njetėn kohė tė lehta pėr pėrdorim. ArcReader™, ArcView®, ArcEditor™ dhe ArcInfo™ janė njė bashkėsi e shkallėzuar e produkteve software-ike desktopi pėr krijim, menagjim, integrim dhe analizim tė shėnimeve. ArcIMS® ofron shėrbime pėr shėnime dhe aplikacione nėpėrmjet Internetit. ArcSDE® ėshtė njė server aplikacion qė lehtėson depozitimin dhe menaxhimin e shėnimeve hapėsinore nė njė system tė menaxhimit tė databazave (DBMS). Sė fundi, ArcPad® ėshtė njė teknologji mobile qė zgjeron GIS-in pėr punė nė terren.

Shkallezimi i ArcGIS

Shkallėzimi i Sistemit Informativ Gjeografik tė plotė ArcGIS (c) esri.com

ArcGIS ofron fleksibilitet gjatė formimit tė sistemeve pėr shkak se ėshtė modular dhe i shkallėzuar. Me modular nėnkuptojmė qė ju mund ta bleni atė si pjesė-pjesė.

ArcReader ėshtė produkt qė shpėrndahet pa pagesė, i lehtė pėr pėrdorim dhe i mundėson ēdokujt tė shoh, shqyrtojė dhe shtyp hartat (dokumentet) e publikuara (published map files).

ArcView pėrmban tė gjithė funksionalitetin e ArcReader si dhe ofron mundėsi pėr pėrfytyrim, pyetėsi, analizim dhe integrim tė shėnimeve, sė bashku me mundėsinė e krijimit dhe pėrpunim tė skicave tė thjeshta gjeografike.

ArcEditor pėrmban tė gjithė funksionalitetin e ArcView dhe shton mundėsinė pėr tė krijuar dhe pėrpunuar skica nė gjeodatabaza shumė-pėrdoruesish.

ArcInfo pėrmban tė gjithė funksionalitetin e ArcEditor dhe shton mundėsi tė avancuara pėr gjeoprocesim.

Produkte Desktopi ArcGIS

ArcReader
Shikoni harta
Shtypi harta
Identifikoni
K
ėrkoni, bėni matje, dhe hyperlinkoni

ArcView
ArcReader
plus
Kyqje tė shėnimeve
Hartografi
Pėrvetėsim
Pyetėsi hapėsinore
Pėrpunim tė thjeshtė tė skicave

ArcEditor
ArcView
plus
Pėrpunim tė gjeo- databazave
Topologji

ArcInfo
ArcEditor
plus
Gjeoprocesim t
ė avancuar
Konvertim t
ė shėnimeve
Workstation

ArcSDE ėshtė njė server aplikacion qė lehtėson depozitimin dhe managjimin e shėnimeve hapėsinore (raster, vector dhe survey) nė njė DBMS dhe i pėrgatit ato pėr pėrdorim nga lloje tė shumta tė aplikacioneve.

ArcIMS pėrbėnė themelin pėr shpėrndarjen e sistemeve informative gjeografike (GIS) dhe shėrbimeve hartografike nėpėrmjet Internetit.

ArcPad software ėshtė teknologji pėr hartografi dhe sisteme informative gjeografike (GIS) nė lėvizje (mobile).

  Back to top

Deklaratė rreth tė drejtės sė autorit: I tėrė materiali i prezantuar nė kėtė faqe ėshtė pronė e mbrojtur e ESRI.

Shkurtesa:

A - Zh KĖRKO

 

This page in English

Back to top

Polica e Privatėsisė | © GISkos.com