Gjuhėt:

SHQIP ENGLISH

Pyetje-Pėrgjigje 

 

Rreth GISkos

 

GISkos: Kush jemi ne?

GISkos: Me ēfarė veprimtari merremi ne?

GISkos: Kush janė klientėt tanė?

GISkos: Personeli

GISkos: Lidhje nė Internet

 

GISkos: Kush jemi ne?

GISkos ėshtė kompania e parė dhe e vetme kosovare me veprimtari nė fushėn e Sistemeve Informative Gjeografike (GIS). Fillimisht tė njohur me emrin Illyrian Group, ne kemi filluar aktivitetet tona komerciale nė janar tė vitit 2002 me njė personel me pėrvojė shumėvjeēare si nė fushėn e GIS-it, ashtu edhe nė fushat tjera tė teknologjisė informative (IT).

GISkos ka ndėrtuar marrėdhėnie tė mira pune njė numėr tė madh tė partnereve ndėrkombėtar, e posaēėrisht me kompaninė kroate GISDATA, distributeren e zgjedhur rajonale pėr:

 • ESRITM - prodhuesin mė tė madh botėror tė GIS software, qė nėpėrmjet produkteve tė veta ka vendosur standardet nė GIS;

 • ERDASTM - prodhuesin e software-it mė tė njohur nė botė pėr punė dhe manipulim tė incizimeve aerofotografike dhe satelitore;

 • TrimbleTM - prodhuesin e njohur botėror pėr paisjeve pėr matje me satelit GPS dhe paisjeve tė tjera pėr matje gjeodezike;

 • Space ImagingTM - kompaninė e njohur botėrore pėr realizim dhe shpėrndarje tė incizimeve satelitore nė rezolucion dhe formate tė ndryshme.

Nėpėrmjet kėtij bashkėpunimi me GISDATA, GISkos ka arritur qė tė bėhet pėrfaqėsues legjitim i kėtyre kompanive pėr Kosovėn.

Back to top

GISkos: Me ēfarė veprimtari merremi ne?

GISkos e shtrin veprimtarinė e saj nė njė gamė tė gjėrė tė shkencės dhe teknologjisė sė GIS-it, si dhe tė shkencave dhe teknologjive tjera qė e pėrcjellin kėtė lėmi, siē ėshtė remote sensing (incizimet satelitore) dhe GPS (Global Positioning System).

Shpėrndarje dhe pėrgatitje teknike

 • Shpėrndarjen e produkteve software-ike tė ESRI pėr GIS;

 • Shpėrndarjen e produkteve software-ike dhe tė tjera, tė cilat krijojnė programe shtesė pėr software tė ESRI;

 • Pėrgatitjen e klientėve pėr shfrytėzimin e produkteve software-ike qė ne i shpėrndajmė sipas programeve tė prodhuesit, si dhe paisjen e pjesėmarrėsve me diploma tė konfirmuara nga prodhuesit;

 • Shpėrndarjen e paisjeve Trimple pėr matje nėpėrmjet satelitit dhe GPS;

 • Shpėrndarjen e incizimeve satelitore qė mbulojnė territorin e Kosovės;

 • Krijimin e datotekave (database) me informata gjeografike (hapėsinore) si dhe tė tjera.

Kėshillim dhe shėrbime tjera

 • Ndihmė pėr ndėrtimin e sistemeve tė GIS-it, qoftė kėshillime apo realizimin e projekteve nė tėrėsi;

 • Skenim tė planeve dhe hartave tė ndryshe nė formate tė mėdha;

 • Vektorizim dhe digjitalizim tė planeve dhe hartave;

 • Pėrgatitjen dhe shtypjen e planeve dhe hartave tė ndryshme nė formate tė ndryshme.

Tė tjera

GISkos me ndihmėn e partnerėve vendas poashtu ofron edhe paisjet hardware-ike dhe produkte software-ike tė tjera pėr nevoja shtesė apo tė veēanta tė klientėve tanė.

Back to top

GISkos: Kush janė klientėt tanė?

Klientėt e GISkos vijnė nga fusha shumė tė ndryshme, ndėrsa nė listėn e gjatė tė klientėve tanė gjenden edhe:

 • Ministria e Shėndetsisė;

 • Instituti Kombėtar i Shėndetsisė Publike;

 • Drejtoria e Minjerave dhe Mineraleve;

 • Ministria e Bujqėsisė;

 • Department for International Development (DfID);

 • Kosova Water Utility Institutional Development Joint Venture (KWUJV) -- pėr ujėsjellėsit rajonal Batllava, Mitrovica dhe Ibri.

Tė gjithė klientėt e sipėrpėrmendur pėrdorin software ESRI pėr tė realizuar punėt e pėrditshme.

Back to top

GISkos: Personeli

Pėr realizimin e punėve dhe shėrbimeve qė ofrojmė GISkos ka nė dispozicion 6 punėtorė profesional, prej tė cilėve 4 nė lėmėn e Sistemeve Infomative Gjeografike (GIS) e 2 nė fusha tjera, si dhe 4 bashkėpunėtorė tė tjerė me kualifikime nė lėmi tė ndryshme tė teknologjisė informative (IT).

Back to top

GISkos: Lidhje nė Internet

Pėr informata mė tė gjėra, ju lutemi vizitoni kėto prezantime tjera nė Internet:

GISDATA (www.gisdata.com)

ESRI (www.esri.com)

ERDAS Leica Geosystems (www.erdas.com)

Trimble (www.trimble.com)

Space Imaging (www.spaceimaging.com)

Back to top

Shkurtesa:

A - Zh KĖRKO

 

This page in English

Back to top

Polica e Privatėsisė | © GISkos.com